Hepatitis A virus

Způsobuje akutní zánět jater (takzvaná „žloutenka“). Je více či méně rozšířený na celém světě (1,5 milionu případů ročně). Na mapce se uvádí prevalence (rozšíření viru) od vysoké (tmavě zelená), přes střední (světle zelená) po nízkou (bílá). V České republice je většinu let incidence do 5 : 100 000, to znamená, že v celé ČR onemocní za rok méně než 500 lidí.

Virus se přenáší z člověka na člověka přímým kontaktem, vodou nebo potravou (také se říkalo „nemoc špinavých rukou“). Inkubační doba (doba od nákazy k propuknutí infekce) je 15-50 dní, průměrně 30 dní.

Potenciálně nebezpečné potraviny pro přenos HAV jsou syrové ryby a mořské plody, ovoce, zelenina, syrové nebo nepasterizované mléko nebo sýry, syrová nebo nedovařená vajíčka, syrové nebo nedovařené maso a drůbež.

Hepatitida A většinou není závažným onemocněním, zejména u dětí. Onemocnění se projevuje žloutenkou (žluté zbarvení kůže a sliznic), slabostí, únavou, nechutenstvím, nevolností, bolestí břicha… Často může proběhnout i úplně bez příznaků, zejména u dětí. Selhání jater je dost vzácné, častěji u starších dospělých a chronických jaterních nemocí, jiné komplikace jsou vzácné. Úmrtnost 0,3%, většina z nich lidé nad 50 let (skoro 2%).

Zvýšené riziko získání hepatitidy A mají cestovatelé do méně vyspělých zemí, homosexuální muži a nitrožilní toxikomani. Komplikace jsou častější u lidí, kteří trpí jinými chronickým onemocněním jater (například hepatitidou C).

Prevence

Nejdůležitější je časté mytí rukou mýdlem a horkou vodou, před přípravou jídel, před jídlem, po záchodu, po přebalování dítěte. Všechno použité nádobí a náčiní na přípravu jídel umýt mýdlem a horkou vodou po přípravě každé části jídla. Ovoce a saláty opláchnout ve vodě, na zeleninu je možné použít kartáček. Syrové maso, drůbež a mořské produkty by měly být v lednici skladovány odděleně od ostatního jídla, též by na ně mělo být jiné krájecí prkénko. Vajíčka vařit natvrdo, ryby pořádně, omáčky a polévky by se při ohřívání měly převařit, při ohřívání zbytků v mikrovlnce rovnoměrné prohřátí (otáčet a míchat) na nejméně 74ºC.

Očkování

Vakcína je k dispozici od roku 1995. Světová zdravotnická organizace i ACIP (americký Výbor pro imunizační postupy) doporučují rutinní očkování proti hepatitis A. V souladu s tímto i my doporučujeme toto očkování všem dětem. U dospělých je doporučení méně striktní, doporučuje se pro dospělé, kteří pro sebe chtějí snížit riziko této infekce.

Očkovat lze jednovakcínou pouze proti HepA, dávají se 2 dávky v intervalu nejméně 6 měsíců nebo lze podat kombinovanou vakcínu proti hepatitis A a hepatitis B (Twinrix), v tomto případě jsou zapotřebí 3 dávky (vhodné pro jedince, kteří nebyli očkováni proti „žloutence“ B). Obě vakcíny se vyrábějí ve dvojím dávkování, pro děti (do 18 let) a pro dospělé. Očkování je možné nejdříve v 1 roce věku.

Očkování proti HAV je bezpečné a velmi účinné. 1 dávka vakcíny poskytuje téměř 100% ochranu na minimálně 1 rok. 2. dávka poskytuje ochranu na minimálně dalších 20 let, možná celoživotní. Běžnými nežádoucímu účinky vakcíny (5-10%) jsou bolest v místě vpichu a bolest hlavy.