Nejčastější mýty o chřipce

Chřipka je onemocnění, které je opředeno mnoha mýty a pověrami mezi laiky a v Česku mnohdy i mezi odbornou veřejností. Tady jsou některé z nich.

 

Mýtus 1:  Chřipka je neškodné onemocnění

Lidé si pod pojmem chřipka představují různá a většinou málo závažná onemocnění. Ve skutečnosti je chřipka infekce dýchacích cest způsobená virem chřipky. Chřipka je ve většině případů málo zvažné, i když nepříjemné onemocnění. Může mít ale i velmi závažné komplikace a končit úmrtím. Zavážnost chřipky závisí na mnoha faktorech, jednak na straně viru chřipky a jednak na straně nemocného. Mezi faktory ovlivňující průběh chřipky u člověka patří jeho věk, imunitní stav, chronická onemocnění, předchozí infekce viry chřipky, předchozí očkování proti chřipce, … Chřipka může být závažným onemocněním i pro zdravého mladého člověka. Ve vyspělých zemích je chřipka nejčastější příčinou úmrtí, které je možné předejít očkováním.

Jen v České republice zemře v každý rok v důsledku chřipky několik set až více než tisíc lidí. Tisíce dalších skončí každoročně v nemocnicích se závažným onemocněním. Chřipka může způsobit i závažné neinfekční komplikace, například infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu. U zdravých dospělých lidí může chřipka probíhat někdy i zcela bez příznaků nebo způsobit jen mírné potíže, jakými jsou rýma a kašel. Chřipka je významným onemocněním pro děti, s vysokou frekvencí hospitalizací nebu nutností vyhledat lékařskou péči.

 

Mýtus 2:  Chřipka je nakažlivá, jen když má infikovaná osoba příznaky

Chřipka se přenáší z osoby na osobu. Viry se šíří velkými kapénkami, když infikovaná osoba kašle, kýchá nebo mluví. Tyto kapénky mohou přistát v ústech nebo nose lidí v blízkosti a mohou být vdechnuty do plic. Přenos je ale možný také kontaktem s kontaminovaným prostředím nebo sliznicemi infikované osoby. I když přenos je nejpravděpodobnější od člověka, který má příznaky nemoci, infekci mohou šířit i lidé, kteří žádné potíže nemají. Virus chřipky lze detekovat v horních cestách dýchacích infikované osoby několik dní před rozvojem příznaků.

 

 

Mýtus 3: Nikdy jsem neměl chřipku, tak se nemusím očkovat

Tento častý argument má několik různých variant: „Jím zdravě/Myji si ruce/…. Nikdy jsem se neočkoval a nikdy jsem chřipku neměl.“

To, že člověk nikdy neměl chřipku vůbec neznamená, že ji nemůže dostat a že nemůže mít i závažné komplikace. (U jiných nemocí tento nesmyslný argument lidé nepoužívají. Např. neříká se „nikdy jsem neměl klíšťovou encefalitidu, tak se proti ní nemusím očkovat“).  I zdravý mladý dospělý člověk může prodělat chřipku s těžkým průběhem. Navíc pokud ji prodělá mírně nebo i úplně bez příznaků, může ji šířit na další osoby, které mají vyšší riziko komplikací, např. děti, starší lidi a těhotné ženy. Prevence chřipky vakcínou funguje podobně jako jakékoli jiné preventivní opatření. Většina lidí nikdy neměla autonehodu a přesto jezdí v autě připoutaní pásy. Málokdo trvrdí, že autonehodu nikdy neměl a tak se poutat nemusí. Z jednoduchého důvodu, že pás v autě pro ně snižuje riziko vážného poranění a úmrtí v případě autonehody. Podobně vakcína proti chřipce snižuje riziko vážného onemocnění a úmrtí.

 

Mýtus 4: Chřipce nelze předejít

 

Existuje více způsobů jak předejít chřipce. Například časté mytí rukou, správné kašlání, vyhýbání se nemocným. Nejúčinnější i když zdaleka ne 100% ochranou před chřipkou je ale očkování. V prevenci chřipky je možné použít i některé antivirové léky.