Očkování proti chřipce v těhotenství

Americký Poradní sbor pro imunizační postupy (ACIP) doporučuje těhotným ženám a ženám v poporodním období očkování sezónní chřipkovou vakcínou. Nedostatek uvědomění si prospěchu vakcinace a obavy o bezpečnost jsou běžnými bariérami v očkování žen v těhotenství a v poporodním období. K překonání těchto bariér je níže poskytnuto několik bodů.

Těhotné ženy by měly být očkované sezónní chřipkovou vakcínou

  • Chřipka má vyšší pravděpodobnost způsobit těžké onemocnění u těhotných žen ve srovnání se ženami, které těhotné nejsou. Změny v imunitním systému, srdci a plicích v těhotenství zvyšují vnímavost těhotných žen k těžkému onemocnění způsobenému viry chřipky.
  • Chřipka u těhotné ženy zvyšuje riziko předčasného porodu.
  • Očkování v těhotenství chrání těhotnou ženu u její dítě (až do věku 6 měsíců) před laboratorně potvrzenou chřipkou. Kojenci mladší 6 měsíců jsou pro chřipku hospitalizováni více než 10x častěji než starší děti.
  • 5% ze všech úmrtí na chřipku H1N1 2009 (tzv. „prasečí“ chřipku) v USA bylo u těhotných žen, přičemž tato riziková skupina tvoří pouze 1% populace. Byly zaznamenány též těžké průběhy chřipky v poporodním období. Virus H1N1 2009 se vyskytoval i v sezóně 2010/11 a předpokládá se, že bude cirkulovat i v nadcházející sezóně a je zařazen do letošní sezónní chřipkové vakcíny.

Chřipková vakcína je bezpečná

  • V posledním desetiletí byly chřipkovými vakcínami očkovány miliony těhotných žen bez škodlivého účinku na těhotnou ženu nebo její dítě.
  • Chřipkovou vakcínu je možno podat v kterémkoli trimestru těhotenství.

Chřipková vakcína v těhotenství je účinná

  • Studie provedené v Jihoafrické republice v letech 2011 a 2012 prokázala její účinnost očkování těhotné ženy pro ženu samotnou i pro její dítě během první 24 týdnů života. Pro ženu i kojence snižuje riziko získání chřipky o 1/2. Těhotné ženy a kojenci mají nejvyšší riziko komplikací chřipky.