RSV (Respiratory Syncytial Virus)

Respirační synciciální virus (RSV) je původcem infekčního onemocnění, které může vést k závažným zdravotním problémům – zejména u malých dětí a starších dospělých. Proti RSV není žádná očkovací látka, existují ale jednoduché způsoby, kterými je možné své dítě i sebe před touto infekcí chránit během RSV sezóny.

Základní fakta o RSV:

  • RSV způsobuje infekci plic a dýchacích cest.
  • Téměř všechny děti získají tuto infekci do 2 let věku.
  • Je možné onemocnět více než jedno (onemocnění neposkytuje trvalou imunitu).
  • Většina lidí se uzdraví během 1-2 týdnů, ale infekce může probíhat i těžce, zejména u kojenců mladších než 6 měsíců a starších dospělých. Vysoké riziko závažného průběhu onemocnění mají nedonošené děti a kojenci s nemocemi srdce a plic.
  • Počet RSV infekcí typicky přibývá během podzimu, vrcholí v zimě a znovu ubývá začátkem jata.

Příznaky

Příznaky RSV infekce jsou podobné jako u řady dalších infekcí dýchacích cest. Kojenci a malé děti mohou mít horečku, sníženou chuť k jídlu, rýmu, kašel a „pískoty“ na průduškách. Starší děti a dospělí mohou mít rýmu, kašel, bolest v krku, horečku a mohou se celkově špatně cítit. RSV mohou způsobit i vážnější infekce, jako jsou zápaly plic a záněty průdušinek.

Přenos

RSV se šíří při kašli nebo kýchání nemocné osoby, čímž se do vzduchu dostávají kapénky se sekrety dýchacích cest. Tyto kapénky obsahují RSV a mohou se dostat do úst nebo nosu jiné osoby a způsobit infekci. Kapénky se též mohou usazovat na předmětech, kterých se lidé dotýkají, například hračkách nebo klikách. Člověk se může nakazit dotykem těchto předmětů rukou s následným dotykem vlastních úst či nosu. Děti viry velmi často přenášejí ve školách a školkách.

Prevence

Ve snaze zabránit šíření RSV by si lidé s nachlazením měli:

  • přikrývat ústa a nos při kašli nebo kýchání
  • často mýt ruce mýdlem a vodou po dobu 15-20 sekund
  • nesdílet skleničky, hrníčky, příbory apod.
  • neměli by se po dobu nachlazení líbat

Zatím neexistuje žádná vakcína k prevenci RSV. malé děti, které jsou vysoce ohrožení závažným průběhem onemocnění, mohou dostávat každý měsíc lék obsahující protilátky proti RSV, který se jmenuje palivizumab (firemní název Synagis). Tento lék je ale extrémně drahý a je vyhrazen pouze pro skutečně nejrizikovější pacienty (extrémně nezralé kojence a kojence se závažnými nemocemi plic a srdce).